Główne spostrzeżenia z pierwszej wizyty w szwedzkim przedszkolu

Norrbacka főrskola w dniach 13-16.11.2017

- Wiodącą metodą nauczania stosowaną w przedszkolu jest metoda Reggio Emiliana, skupiająca się na każdym dziecku w odniesieniu do jego rodziny, innych dzieci oraz nauczycieli.

- Kadra nauczycielska prowadzi dokładną dokumentację z obserwacji działań dzieci. Następnie wychowawcy podczas częstych ( min. 2 x tygodniu) spotkań tzw. refleksji porównują przygotowaną przez siebie dokumentację i prowadzą wyczerpującą dyskusję. Na tej podstawie przygotowywane są propozycje kolejnych zajęć, które z kolei omawiane są z dziećmi.

- Według metody Reggio stosowanej w przedszkolu każde dziecko
to samodzielna jednostka, która powinna sama poznawać otaczający ją świat
i metodą prób dochodzić do pewnych wniosków. Idąc tą drogą, dziecku nie narzuca się wiedzy, ogólnych pojęć i reguł, uczeń powinien sam dojść do pewnych faktów. Wychowawca winien mocno stymulować potencjał każdego dziecka. Bardzo ważnym elementem jest baczna obserwacja.

- Bardzo dużą rolę pełnią zajęcia artystyczne, które odbywają się niemal codziennie. Rysunek, teatr, malowanie, taniec, muzyka, budowanie i wiele innych form wykorzystywane są stymulowania zdolności dzieci.

- Wychowawcy w swojej pracy nie opierają się na z góry opracowanych
 i narzucanych planach. Często tematy przewodnie pochodzą od samych dzieci, pojawiają się spontanicznie, w trakcie rozmowy bądź badań. Liczą
się zainteresowania przedszkolaków, a nie odgórnie narzucony schemat. Zajęcia, podczas których realizowane są projekty nie są zamknięte
w wytyczonych ramach czasowych. Realizowane są w tempie narzuconym przez dzieci.

- Według nauczycieli Norrbacki főrskoli nie tak ważne są wyniki pracy dzieci    (stopnie, oceny opisowe), liczą się: droga nauczania, jaką podąża nauczyciel oraz cały proces edukacji wychowanków. Dzięki temu, zarówno dzieci jak
i nauczyciele ( a także rodzice i całe środowisko) narażeni są na znacznie mniejszy stres, który wiąże się z stałą pogonią za jak najlepszymi stopniami.

- Wyczuwalna jest bardzo dobra atmosfera panująca w całym przedszkolu. Dzięki często prowadzonemu przez nauczycieli dialogowi, braku wzajemnej rywalizacji, chęci współpracy i wzajemnej pomocy, bardzo wyraźnie odczuwalny jest wewnętrzny spokój panujący w przedszkolu i harmoniaw relacjach między pracownikami.

- Dzięki niemal codziennym zajęciom artystycznym wnętrze przedszkola (wszystkie sale)  bogate są w przerozmaite „dzieła” wykonane przez dzieci. Wszędzie widać kolorowe prace, witraże, wycinanki, rękodzieła, Najnowszym nabytkiem było „drzewo” – dzieło grupy 2-latków ( 2-metrowa roślina stworzona z wykorzystaniem wyłącznie materiałów z recyklingu).

- Wnętrze przedszkola charakteryzuje się mnogością niezawielkich sal, gdzie pomieszczenia płynnie przechodzą jedno w drugie. Meble i przedmioty mają charakter wielofunkcyjny. Tak jak wspomniane było wcześniej, na ogólny wystrój sal wpływ mają dzieci.

- Jeżeli chodzi o organizację grup w przedszkolu to wygląda ona inaczej aniżeli w Polsce. Statystyczna 24-osobowa grupa, przykładowo 5-latków, dzielona jest na mniejsze 3 podgrupy ( liczące około 7-8 dzieci). Każda grupa w tym samym czasie organizowane ma inne zajęcia ( mogą to być zajęcia artystyczne, gry
i zabawy na podwórku, zajęcia ruchowo-taneczne itp.). Przedszkole posiada wykwalifikowaną kadrę nauczycieli spełniających poszczególne funkcje
w zajęciach. Praca w małych grupach jest efektywniejsza , ciekawsza, bardziej interesująca dla dzieci, skupiająca większą uwagę na poszczególnych jednostkach dzieci.

- Bardzo ważną rolę odgrywa termin „ tolerancji”, przewijający się często wśród kadry nauczycielskiej. Ze względu na znaczą różnorodność i wielobarwność nacji mieszkających na stałe w Szwecji, cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności jest powszechna i rozumiana.

-Duży nacisk jest położony na przebywanie na świeżym powietrzu, dlatego dzieci wychodzą bez względu na warunki atmosferyczne

- Tradycyjne zabawki są  tylko w grupach dzieci 1 rocznych w pozostałych salach nauczycielki korzystają z zasobów natury i produktów recyklingowych

- Dzieci są samodzielne już 1,5 roczne robią samodzielnie kanapki

- Nauczycielki pracują w 8 godzinnym systemie pracy

- Zauważalna jest wielość niestandardowych rozwiązań np.stojak do zdejmowania butów.